Nowa seria przemiennika częstotliwości ODE-3 w stopniu ochrony IP66 z możliwością instalacji na zewnątrz budynku została zaprezentowana przez firmę Invertek Drives na targach Hannover Messe 2018 w. (Hala 14. Stoisko K11, 23-27 kwietnia 2018 r.).

Szczelne obudowy IP66 napędów Optidrive E3 są oceniane na jednym z najwyższych poziomów ochrony na zewnątrz, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem między innymi dla zewnętrznych wentylatorów, pomp, urządzeń morskich i urządzeń HVAC.

Zespół innowacyjny Invertek opracował nową serię, która będzie łatwa i szybka do uruchomienia, a jednocześnie dzięki klasie IP66 będzie odporna na warunki zewnętrzne, na kurz, silny strumień wody pod wysokim ciśnieniem, z poliwęglanową obudową z tworzywa sztucznego. Materiał ten wytrzymuje również degradację światła ultrafioletowego, smarów, olejów i kwasów.

"Napęd o takich cechach rz otwiera wiele możliwości aplikacyjnych w szerokim zakresie sektorów przemysłu" - powiedział Rhydian Welson, dyrektor ds.

Sprzedaży i marketingu w firmie Invertek, wiodącego światowego innowatora i producenta przemienników częstotliwości.

"Optidrive E3 IP66, zdolny do bezpośredniego montażu na maszynie, redukuje potrzebę dodatkowej zewnętrznej szafy sterującej niejednokrotnie umieszczonej z dala od urządzenia. Zapewnia również bardzo czystą i energooszczędną alternatywę sterowania dla tradycyjnych skrzyń biegów, pasów i łańcuchów często używanych na  zewnętrz."

Wbudowany standard komunikacyjny Ethernet IP oraz standardowa powłoka lakiernicza na płytkach PCB spełniająca normy środowiskowe C3C opracowana specjalnie dla trudnych zastosowań, czyni nową serię niezawodną i wszechstronną do zastosowań na zewnątrz budynków.

Nową serię falowników można również uruchamiać i konfigurować za pomocą nowej aplikacji OptiTools Mobile i OPTISTICK Smart, idealnej do zastosowań w terenie. Oba te produkty pojawiły się także na Hannover Messe.

OPTISTICK Smart pozwala również na powielanie parametrów z jednego przemiennika na kolejne.

Napędy będą dostępne w czterech rozmiarach obudów od 1 do 4. Rozmiary 1 i 2 są już dostępne, rozmiary 3 i 4 będą pod koniec tego roku.

Nowa seria IP66 ma zwiększoną moc wyjściową do 22 kW i została zaprojektowana w celu zapewnienia precyzyjnego sterowania silnikiem i oszczędności energii już za pomocą ustawień fabrycznych. Oczywiście ma możliwość sterowania silników indukcyjnych IE2, 3 i 4 oraz silników z magnesami trwałymi PM, bezszczotkowych BLDC i synchronicznych silników reluktancyjnych SynRM.

"Domyślne ustawienia napędu są odpowiednie dla większości aplikacji z 14 parametrami dla podstawowej konfiguracji, co sprawia, że dalsza parametryzacja jest bardzo prosta.

Aby jeszcze bardziej ułatwić pracę, napędy są dostarczane z fabrycznie ustawionymi trybami pracy przemysłowej, pompowej lub wentylatorowej, które można wykorzystać do zoptymalizowania układu napędowego za jednym naciśnięciem przycisku." dodał Rhydian.

Dla maksymalnej wygody oferowane są również wersie z wbudowanym potencjometrem, przełącznikiem zmiany obrotów oraz wyłącznikiem zasilania. Użytkownicy mogą po prostu podłączyć napęd, obrócić wbudowany potencjometr i silnik zacznie pracować - umożliwiając natychmiastową oszczędność energii.

Zapytania medialne:

Owain Betts, Dyski Invertek

T: 07787 437052/01938 55 68 68

Notatki redaktorów

OptiTools Mobile i OPTISTICK Smart

OptiTools Mobile to aplikacja dla urządzeń przenośnych z systemem Android i iOS, która zapewnia zaawansowane funkcje uruchamiania, programowania i tworzenia kopii zapasowych przemiennika częstotliwości, które wcześniej były dostępne tylko w wersji oprogramowania Invertek OptiTools Studio na komputery PC.

Aplikacja umożliwia monitorowanie pracy przemiennika w czasie rzeczywistym wraz z edycją parametrów, przechowywaniem parametrów i wyborem kopii zapasowych w chmurze. Wszystko to działa bezproblemowo w całej rodzinie napędów o zmiennej częstotliwości Optidrive.

OPTISTICK Smart to nowa generacja narzędzia do kopiowania parametrów, wprowadzona w celu uzupełnienia zalet Optitools Mobile i rozszerzenia elastycznej komunikacji z dowolnymi przemiennikami częstotliwości Optidrive.

Najnowsza technologia Bluetooth i komunikacji bliskiego zasięgu (NFC) na pokładzie urządzenia OPTISTICK Smart umożliwia bezprzewodowe monitorowanie przemiennika w czasie rzeczywistym bezpośrednio z telefonu,  przenośnego, laptopa lub PC z Bluetooth.

Pozwala to na przesyłanie parametrów lub pobieranie do urządzenia OPTISTICK Smart, po prostu umieszczając go w pobliżu telefonu komórkowego lub laptopa z obsługą NFC, eliminując potrzebę zasilania przemiennika, oszczędzając czas podczas konfiguracji i umożliwiając szybkie i dokładne kopiowanie parametrów.

Napędy Invertek

Invertek Drives Ltd zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą elektronicznych napędów o zmiennej częstotliwości do sterowania silnikami elektrycznymi.

Globalna siedziba główna mieści się w Welshpool w Wielkiej Brytanii i dysponuje specjalistycznymi obiektami badawczo-rozwojowymi i produkcyjnymi.

Obecnie powstaje nowy dodatkowy zakład produkcyjny o powierzchni  5500 m2, przylegający do obecnej siedziby, który pozwoli na wyprodukowanie ponad 400 000 napędów rocznie.

Wszystkie operacje produkcyjne, w tym badania i rozwój, są akredytowane zgodnie z wymagającym standardem jakości ISO 9001: 2008, a system zarządzania środowiskowego jest akredytowany zgodnie z normą jakości ISO 14001: 2004.

Produkty Invertek są sprzedawane na całym świecie przez sieć wyspecjalizowanych dystrybutorów  w ponad 80 różnych krajach.

Invertek Drives to unikalna i innowacyjna seria przemienników częstotliwości Optidrive zaprojektowana z myślą o łatwości użytkowania i spełniająca uznane międzynarodowe standardy CE (Europa), UL (USA) i CTick (Australia). Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.invertekdrives.com